در پرتو تضارب آراست که دانشگاه رشد می‌کند/ مشکل امروز کثرت افراد بی‌تفاوت در دانشگاه است

آیت الله سید احمد علم الهدی دیروز در جمع دانشجویان دانشگاه‌های مشهد در دفتر امام جمعه این شهر با اشاره به شکل گیری اتاق فکر متشکل از مسئولین سازمان بسیج دانشجویی، بسیج اساتید و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در مشهد، گفت: این اتفاق اوج آرمان خواهی من بود که اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: من این اتفاق را بسیار مبارک می‌دانم که نیروهای ارزشی و دانشگاهی زیر نظر مسئولین ارزشی سازمان بسیج دانشجویی، بسیج اساتید و همراه با مسئولین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در یک جمع حضور داشته باشند.

امام جمعه مشهد در ابتدا به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: حوزه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه موضوعی است که از ابتدا نیز در نقطه ابهام قرار داشت و این ابهام تا به امروز نیز ادامه دارد.

آیت الله علم الهدی وظیفه مدیریت فضای فرهنگی دانشگاه را مورد توجه قرار داد و متذکر شد: این موضوع دارای اهمیت است که مدیریت فرهنگی دانشگاه بر عهده کدام گروه است؟، آیا مدیریت دانشگاه باید وارد این حوزه شود و یا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری این مسئولیت را بر عهده دارد؟

عضو خبرگان رهبری به دوران وزارت دکتر هاشمی گلپایگانی اشاره داشت و تصریح کرد: در هنگامی که دکتر گلپایگانی وزیر علوم بودند بنده در خصوص موضوعی نزد وی رفتم و همین درهم آمیختگی در دانشگاه در خصوص این‌که چه کسی باید مدیریت فرهنگی دانشگاه را در دست داشته باشد در آن زمان نیز مطرح شد.

وی متذکر شد: من به گلپایگانی گفتم اگر بنا باشد مجموعه مدیریت دانشگاه و یا نهاد هر دو حوزه فرهنگی دانشگاه را مدیریت کنند موضوع لوث می‌شود و نتیجه نخواهد داد.

آیت الله علم الهدی با بیان این نکته که من به وزیر علوم وقت گفتم که اشتباه شما در این است که فکر می‌کنید دانشجویان جوانان نورس و خام هستند، تاکید کرد: من در آن زمان گفتم که در حقیقت مدیران فرهنگی در یک دانشگاه خود دانشجویان هستند.

امام جمعه مشهد، ادامه داد: باید جریان اجتماعی در داشگاه به وسیله دانشجو و استاد مدیریت شود و در این وظیفه نهاد نمایندگی و مدیریت دانشگاه دخالتی نداشته باشد.

عضو خبرگان رهبری بیان داشت: این نکته مهم است که بدانیم در صورتی که مسائل فرهنگی دستوری و فرمایشی شود دیگر تاثیر گذار نخواهد بود.

وی با انتقاد از کسانی که محیط دانشگاه را تربیتی می‌دانند، تصریح کرد: ما با کسانی که فضای دانشگاهی را تربیتی می‌دانند مخالفیم زیرا دانشگاه فضای تربیتی نیست و نباید این مکان را با پروشگاه اشتباه گرفت.

امام جمعه مشهد خاطر نشان کرد: آن زمان عرض من مورد توجه دوستان قرار نگرفت و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی معاونت فرهنگی از همان زمان شکل گرفت و در دانشگاه کار خود را آغاز کرد.

عضو خبرگان رهبری با بیان این نکته که حوزه مدیریتی دانشگاه در شکل دادن به فضای فرهنگی دانشگاه تا کنون موفق نبوده است، تاکید کرد: اگر بنا شود مسائل فرهنگی و اجتماعی را دانشجو و استاد دنبال کنند دانشگاه از لحاظ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی رشد موفقیت آمیزی خواهد داشت.

آیت الله علم الهدی با اشاره به بیانات رهبری معظم انقلاب در افسر جنگ نرم خواندن دانشجویان، گفت: این که رهبر معظم انقلاب دانشجو را افسر می‌دانند نشان می‌دهد دانشجو در جایگاه مدیریتی قرار دارد و نباید با نگاه تربیتی به او نگریسته شود.

وی به برخی سوالت در خصوص عهده دار شدن مسئولت فرهنگی دانشگاه در دست دانشجو و استاد اشاره داشت و تصریح کرد: برخی می‌گویند اگر بنا باشد دانشجو و استاد در دانشگاه مدیریت فرهنگی را برعهده بگیرند در برابر تشتت آراء چه باید کرد؟

امام جمعه مشهد، ادامه داد: مسائل فرهنگی دقیقا مانند مسائل علمی است، فضای علمی پر از تضارب آراء است و عرصه اجتماعی و فرهنگی در دانشگاه نیز عرصه تضارب نظریه‌ها و برنامه‌ها است.

عضو خبرگان رهبری، بیان داشت: در عرضه تضارب آراء و برخورد جریان‌ها و اید‌ه‌ها است که دانشگاه رشد پیدا خواهد کرد و به شکوفایی مورد نظر خواهد رسید.

امام جمعه مشهد ادامه داد: این به این معنا است که حدود ۸۵ درصد دانشجویان و اساتید ما در دانشگاه‌های مشهد در برابر اتفاقات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بی‌تفاوت هستند که در میان این افراد متدینین و بی دین با هم دیده می‌شوند.

عضو خبرگان رهبری به دانشگاه‌های تهران اشاره داشت و افزود: دیگر دانشگاه‌های کشور از جمله تهران این گونه نیستند و تعداد دانشجویان و اساتید بی تفاوت در این دانشگاه‌ها بسیار کمتر از مشهد است.

آیت الله علم الهدی با بیان این موضوع که امروز مشکل ما این نیست که در دانشگاه چه تعداد در جریان مثبت در حال فعالیت هستند و چه تعداد در جریانات منفی خود را هزینه کرده‌اند، گفت: مشکل امروز ما کثرت افراد بی تفاوت در دانشگاه است.

وی با تکرار این موضوع که اگر مدیریت فرهنگی دانشگاه را دانشجویان و اساتید برعهده بگیرند مطمئنا می‌توانند این قشر بی تفاوت را وارد عمل کنند، گفت: باید دانشجویان و اساتید دانشگاه وظیفه مدیریت حوزه فرهنگی را بر عهده گرفته و نهاد رهبری در دانشگاه تنها نقش هدایت کننده داشته باشد.

امام جمعه مشهد به شکل گیری تضارب آراء در دانشگاه در صورت تحرک تمامی دانشجویان اشاره داشت و تصریح کرد: دانشگاه همانگونه که باید محل تضارب ایده‌های علمی باشد باید محل تضارب مسائل اجتماعی و سیاسی نیز باشد؛ اما این فضا باید در اختیار دانشجویان ارزشی قرار گیرد.

عضو خبرگان رهبری به انگیزه بالای نیروهای ارزشی اشاره و خاطر نشان کرد: عنصر غیر ارزشی تنها تا جایی جلو خواهد آمد که شکم و زیر شکم وی تامین شود و به محض احساس خطر کردن میدان را ترک می‌کند.

آیت الله علم الهدی با انتقاد از افرادی که ضعف در تشکل‌های ارزشی را ناشی از عوامل دانشگاهی می‌دانند، گفت: در صورتی که در تشکل ارزشی مشکلی رخ نمایی کند عقبه آن در دورن خود این تشکل است زیرا انگیزه این تشکل‌ها الهی است و نگاه به بیرون ندارد.

وی افزود: البته نباید منکر جریان‌های رقیب در دانشگاه شد؛ اما باید بر این نکته تاکید داشت که میدان عمل، نیروهای ارزشی را قوی تر از رقیب می‌کند که شاهد زنده این ادعا، حادثه کربلا است.

امام جمعه مشهد به صحنه‌های کربلا و صف آرایی ۱۲۰ هزار نفری لشکر کوفه در برابر امام حسین (ع) اشاره داشت و بیان کرد: در طرفی از کربلا ۱۲۰ هزار سرباز دشمن ایستاده و در طرف دیگر به روایتی ۱۲۰ نفر از اصحاب ابا عبدالله(ع) حضور دارند.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: در برابر هر یک نفر از یاران سیدالشهدا(ع) هزار نفر از دشمن حضور داشت که در نهایت باید این جنگ در عرض پنج تا ۱۰ دقیقه تمام می‌شد؛ اما همگان دیدند این جنگ از روشنایی روز آغاز شد و تا بعدازظهر ادامه داشت و دشمنان اسلام حدود پنج هزار تلفات دادند.

آیت الله علم الهدی گفت: نکته قابل توجه این است که در طرف پرشمار صحنه کربلا افرادی هستند که آمدند برای دنیای بهتر جنگ کنند و توشه‌ای از اموال بیت المال را به مال خود افزون نمایند و در طرف دیگر مردانی قرار دارند که آمده‌اند تا پای جان ایستاده و از دین و اعتقادات خود دفاع کنند.

وی با بیان این نکته که هر کجا نیروی ارزشی عقب نشست اشکال از درون خود نیرو است، بیان داشت: باید در راه امام حسین(ع) از مهجه( خون بسته شده در کبد که هنگام مرگ به قلب منتقل می‌شود) خود هزینه کنید و اگر گروهی ارزشی در مسیر کار خود ادعای مشکل دارند در حقیقت در حال فرافکنی هستند.

دشمنان اسلام چرا می‌خواهند نفوذ کنند و چگونه این نفوذ انجام می‌شود؟

امام جمعه مشهد در بخش دوم سخنان خود به جریان نفوذ و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این خصوص اشاره داشت و افزود: بحث نفوذ از ابتدای انقلاب تا به امروز در سخنان امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب عنوان نشده است.

آیت الله علم الهدی تاکید کرد: در سخنان امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، آمریکا به عنوان خطر معرفی شده است؛ اما موضوع نفوذ آمریکا در کشور مطرح نبوده است که این موضوع مختص این دوره است.

عضو خبرگان رهبری با بیان این نکته که باید در این خصوص دو سوال را از خود پرسید، گفت: دشمنان اسلام چرا می‌خواهند نفوذ کنند و چگونه این نفوذ انجام می‌شود؟.

وی ادامه داد: طی دو سال گذشته فضایی در دنیا به وجود آمده است که در طی آن مسئولان ایران با دشمن دیرینه انقلاب یعنی آمریکا بر سر یک میز نشسته، چای خورده، راه رفته، دست داده و مذاکره کرده‌اند.

امام جمعه مشهد با اشاره به راه پیدا کردن دشمنان انقلاب در سایه مذاکرات به طرف ایران، گفت: طبیعی است در این فضا آنها بودند که به طرف ما راه پیدا کردند و هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند و ادعا نکرده است که ما تواسته‌‌ایم به طرف آنها نفوذ کرده و رسانه‌ها و جامعه بین المللی را با خود جهت تبلیغ اسلام همراه کنیم.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: حداقل کاری که خود دولت قبول دارد انجام شده این است که کمی از تصویرسازی ایران هراسی در جهان کاسته‌اند.

وی با بیان این نکته که کارشناسانی که از خود این تفکر هستند اعتقاد دارند که ایران هراسی تا اندازه‌ای منافع ایران را در جهان تامین می‌کرد، بیان داشت: این افراد اعتقاد دارند ایران هراسی موجب می‌شد دشمنان سریع در موضع گیری خود وارد میدان نشوند و بر این اساس مقداری از منافع ملی ما در گرو ایران هراسی شکل می‌گرفت.

امام جمعه مشهد در ادامه با تاکید بر این موضوع که آمدن دشمن به طرف ایران بر اساس دیپلماسی صورت گرفته به نفع این جریان است، خاطر نشان کرد: این مسئله بسیار خطرناک است و این اتفاق موجب شد رهبر معظم انقلاب ما کاملا واقع بینانه خطر نفوذ دشمن در داخل را اخطار دهد.

تلاش استکبار استحاله انقلاب است

عضو خبرگان رهبری با طرح این سئوال که حال باید دید این نفوذ چگونه می‌خواهد رقم بخورد؟ گفت: برخی از آقایان می گویند ما هیئت‌های مختلف تجاری و سرمایه داری غرب را به داخل راه می‌دهیم تا با سرمایه گذاری آنان محصولی را به صورت مشترک در بازاری به غیر از ایران به فروش برسانیم.

وی افزود: این را بدانید آمریکا نه برای بازار ایران تلاش بر نفوذ دارد نه به نفت ما چشم دوخته است و نه نیروی انسانی ما برایش مطرح است. هر چند که نیم نگاهی به این موار دارد؛ اما اصل قضیه چیز دیگری است.

آیت الله علم الهدی تلاش استکبار را استحاله انقلاب دانست و افزود: آمریکا تلاش در نفوذ در داخل ایران جهت استحاله انقلاب دارد زیرا انقلاب را سنگی در برابر اصل جهان خواری خود می‌داند.

عضو خبرگان رهبری جنگ سخت امام حسین (ع) را زمینه ساز جنگ نرم دانست و با بیان این نکته که اسلام در زمان امام حسین (ع) در حال استحاله شدن بود و سیدالشهدا(ع) اسلام را نجات داد، متذکر شد: آمریکا نمی‌خواهد نماز و روزه را از مردم ما بگیرد بلکه تلاش دارد نظام باشد؛ اما در درونش معیارهای آمریکایی موج بزند.

آمریکا هیچ گاه جاسوس وارد ایران نخواهد کرد

وی با بیان این نکته که راه نفوذ آمریکا از وارد کردن جاسوسانش به داخل ایران نمی‌گذرد، گفت: این را بدانید آمریکا هیچ گاه جاسوس وارد ایران نخواهد کرد زیرا نتیجه‌اش می‌شود جیسون رضائیان که قوه قضائیه سخت در تلاش برای نگهداری و محاکمه آن است.

آیت الله علم الهدی هدف آمریکا را شکل دادن شبکه جاسوسی در ایران دانست و تصریح کرد: برای برپا کردن این شبکه آمریکا نیاز به ورود جاسوس ندارد بلکه عناصر داخلی بهترین افرادی هستند که می‌توانند به شکل گیری این شبکه کمک کنند.

تاریخ نشان داده است تمام مزدوران و جاسوسان آمریکا و انگلیس از داخل مجلس بوده‌اند

امام جمعه مشهد ادامه داد: مطمئن باشید جاسوسانی که آمریکا دنبال می‌کند از میان مردم عامی که تلاش دارد تا رزق و روزی خود را در آورند نخواهند بود بلکه تاریخ نشان داده است تمام مزدوران و جاسوسان آمریکا و انگلیس از داخل مجلس بوده‌اند.

عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: نمونه بارز این جاسوسان که فاحش ترین مزدور استکبار نیز محسوب می‌شود وثوق الدوله است که قرارداد ۱۹۱۹ را در حالی که نخست وزیر بود خودش بدون بردن به مجلس تصویب کرد. قراردادی که بر اساس آن ایران به دلیل عقب مانده بودن باید تحت نظارت دولت بریتانیا در همه امور قرار می‌گرفت.

وی به انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره داشت و گفت: راه نفوذ آمریکا انتخاب عناصری از مجلس است زیرا عناصری که در مجلس عضو می‌شوند بر روی ریل مسئولیت‌ها افتاده و بعدها وزیر، وکیل، سفیر و غیره می‌شوند.

آیت الله علم الهدی به خصوصیات یک نماینده مجلس ارزشی و انقلابی اشاره داشت و تاکید کرد: زمینه‌ای که عناصر جاسوسی مد نظر آمریکا در مجلس باید داشته باشند بی‌تدین بودن این افراد نیست بلکه زاویه داشتن از رهبری شاخصه اصلی افرادی می‌باشد که آمریکا به دنبال آنان جهت نفوذ در داخل کشور است.

امام جمعه مشهد با بیان این نکته که دانشجویان مراقب باشند تا اجازه ندهند افرادی که با رهبر معظم انقلاب زاویه دارند وارد مجلس شوند، گفت: امروز همه در کشور شعار رهبری را سر می‌دهند؛ اما نباید بر اساس این شعارها انتخاب خود را انجام دهید نگاه کنید به کارنامه هر فرد تا بدانید با رهبری زاویه دارد یا خیر؟.

آیت الله علم الهدی، بیان داشت: افرادی که در گذشته در برابر رهبر معظم انقلاب ایستاده‌اند ولو اینکه امروز قربان صدقه رهبری شوند نباید وارد مجلس شوند زیرا در گذشته با ایستادن مقابل رهبر معظم انقلاب عنصر دشمن شده‌اند.

نمونه بارز استکبارستیزی راهپیمایی ۱۳ آبان خواهد بود

وی با بیان اینکه نمونه بارز استکبارستیزی راهپیمایی ۱۳ آبان خواهد بود، گفت: امسال باید راهپیمایی ۱۳ آبان بهتر از هر سال برگزار شود و دانشگاه برگزاری پرشکوه این راهپیمایی را دنبال کند.

وی خاطرنشان کرد: بنا شده است تا ۱۳ آبان سال جاری در میدان شهدای مشهد با شور خاص برگزار شود که در این خصوص نیاز به یک حرکت عظیم دانشجویی در آن روز داریم.

امام جمعه مشهد کوبنده شعارهای روز ۱۳ آبان را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: شعارهای امسال باید ضد آمریکایی و نیرومند باشند به نحوی که یکی از عوامل اساسی استکبارستیزی برگزاری شکوهمند راهپیمایی ۱۳ آبان باشد.

عضو خبرگان رهبری کوبنده بودن شعارهای راهپیمایی روز ۱۳ آبان را از عوامل عمده تخریب زمینه های وابستگی دانست و تصریح کرد: در صورتی که بتوانیم راهپیمایی ۱۳ آبان را که خلاصه در حضور دانش آموزان مدارس مشهد می شد با شکوه برگزار کنیم زمینه های نفوذ دشمن در انتخابات مجلس و وابستگی به آمریکا را از میان خواهیم برداشت.

آیت الله علم الهدی با اشاره به سخنرانی یکی از دانشجویان خواهر در این نشست گفت: ما منکر نقش آفرینی موثران خواهران در این موقعیت حساس در انقلاب نیستیم؛ اما مشکلی که در این خصوص وجود دارد و برخلاف نقش گذشته زنان در انقلاب می‌باشد این موضوع است که امروز خواهران توقع دارند دیگران برای آنها فضای نفوذ را باز کنند.

امام جمعه مشهد ادامه داد: این امر درست نیست بلکه خواهران باید نقش خود را خودشان به دست گیرند و انتظار کمک از سوی دیگران را نداشته باشند.

عضو خبرگان رهبری به رشادت های حضرت زینب سلام الله علیه اشاره کرد و بیان داشت: نقش آفرینی حضرت زینب پس از حادثه کربلا به درخواست دیگران نبود و صدیقه اطهر نیز جهت احیای حق خود و مقابله با انحراف از ولایت به خواست خود در مسجد کوفه سخنرانی کرد.

در ادامه آیت الله علم الهدی در پاسخ به یکی از اعضای شورای شهر مشهد در خصوص همراه نبودن جریان های انقلابی در ایجاد شبکه سازی در داخل استان، خاطرنشان کرد: در ابتدای انقلاب که نهضت امام در حال شکل گیری بود من طلبه ای ۱۸ ساله بودم که تلاش داشتم در خصوص نهضت امام وارد عمل شوم.

وی ادامه داد: در آن زمان عده ای از علما هنگامی که متوجه شدند حرکت امام قصد مقابله با شاه را دارد ایشان را تنها گذاشته و تنها کسانی که در حمایت از امام و نهضت وی وارد عمل شدند طلبه های جوان و دانشجویان سال اول و دوم دانشگاه بودند.

وی متذکر شد: این قشر نوجوان و جوان سطح مطالبات خود را به حدی رساندند که در بسیاری از مقاطع همان هایی که امام را قبول نداشتند مجبور شدند تا به کف خیابان ها جهت حمایت از انقلاب بیایند.

عضو خبرگان رهبری ضعف موجود در مطالبات مردم را عامل اصلی همراه نبودن جریان های ارزشی با یکدیگر دانست و گفت: در دانشگاه و حوزه، دانشجو و طلبه باید وارد میدان شوند و تلاش کنند تا ۸۵ درصد از اقشار دانشگاه های مشهد را که قشر خاکستری هستند با خود همراه سازند.

وی به رشد سطح مطالبات اجتماعی در کشور اشاره داشت و متذکر شد: در صورتی که بتوانیم سطح مطالبات اجتماعی در کشور را بالا ببریم قشر بی تفاوت نسبت به انقلاب نیز مجبور به موضع گیری می‌شود و در این صورت جامعه متدین با یکدیگر همسو خواهد شد.

آیت الله علم الهدی به شکل گیری یک ساختار شبکه مند اجتماعی در میان نیروهای ارزشی اشاره کرد و بیان داشت: باید نخبگان جهت شبکه سازی نیروهای ارزشی وارد عمل شوند و اجازه ندهند موازی کاری مانع از انجام یک حرکت مثمرثمر و منسجم شود.

عضو خبرگان رهبری در پاسخ دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد که در خصوص وظیفه دانشجویان در قبال نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور از وی سوال کرد گفت: شروطی که مقام معظم رهبری اعلام کردند شروط اجرای برجام است و ما باید مراقب این شروط باشیم آنچنان که در بند اول این نامه آمده است که رئیس جمهور آمریکا باید کتبا اعلام کند که تحریم ها را رفع خواهد کرد البته رئیس جمهور کشورمان گفته که قبلا کتبا یا شفاها این قول را گرفته اند؛ اما این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که رهبر انقلاب فرمودند رئیس جمهور آمریکا باید کتبا چنین نامه ای را به ایران بدهد.

وی ادامه داد: نباید اجازه دهیم نامه مقام معظم رهبری تحریف شود و در این خصوص نیاز به هوشیاری نیروهای ارزشی و انقلابی در دانشگاه ها و جامعه نخبگانی داریم.

آیت الله علم الهدی در پایان در پاسخ به سوال دانشجوی دانشگاه شهید مطهری مشهد که از وی در خصوص چگونگی جلوگیری از تحریف خط امام سوال کرد، یادآور شد: اینکه مانع از تحریف خط امام شویم وظیفه ای است که بر دوش یکایک ما می باشد که بهترین حالت حفظ خط امام و پیروی از دستورات بنیان گذار انقلاب است که می توان با برگزاری هر چه باشکوه تر راهپیمایی ۱۳ آبان این مهم را به بهترین نحو به سرانجام برسانیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *