رسایی: نعمت‌‌ زاده ثروت هزار میلیاردی‌اش را قبول کرد/ خرازی: با لاریجانی اختلافات مبنایی داریم

مناظره «بهار یا خزان بهارستان» به همت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با حضور حجت الاسلام حمید رسایی، نماینده مجلس و صادق خرازی، فعال سیاسی اصلاح طلب در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

صادق خرازی امروز در مناظره بهار یا خزان بهارستان که توسط جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده مهندسی این دانشگاه برگزار شد با اشاره به اینکه جایی که فضای گفتگو باشد اندیشه تولید خواهد شد، گفت: دوران ثبات جمهوری اسلامی ایران گذشته به این معنا که برای حیات استقلال در کشور پدران شما تلاش های بسیاری کرده اند و امروز مجاهدت نسل جوان می‌تواند به فرآیند مردم سالاری و آزادی منتج شود و ما متعلق به یک اردوگاه بزرگ یعنی ایران اسلامی هستیم و قانون اساسی پاسدار حق ملت است.

در ادامه حجت الاسلام حمید رسایی بیان کرد: در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم هر چه قدر برگزاری این جلسات در محافل اندیشه ای و دانشگاهی ما افزایش یابد بینش دانشجویان و نخبگان و احزاب ما افزایش خواهد یافت.

قانون مهمترین معیار و مدار زندگی جمعی مردم است

در ادامه خرازی در پاسخ به این پرسش که جایگاه مجلس در مدیریت کشور کجاست؟ گفت: قانون مهمترین معیار و مدار زندگی جمعی مردم است. قانون حق مجلس را مشخص کرده و نماینده از دیدگاه من سه مسئولیت مهم دارد. کسی که وارد سرای بلند اردوگاه مردم سالاری می‌شود باید نماینده مردم سالاری باشد و قوانینی را که در آن منافع ملت ایران محقق می‌شوند را جدی بگیرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: نکته دوم این است که نماینده مجلس باید پاسدار حریم آزادی و حق مردم باشد و نکته سوم اینکه هر جا که استقلال کشور و دین مردم نیازمند فریاد باشد نماینده باید بتواند فریاد بزند.

خرازی تصریح کرد: نماینده مجلس باید بداند مردم چه می‌خواهند نه اینکه نوع تفکر و حزب مورد قبولش بر وی حاکم باشد. مدار حق در این است که مجلس بیدار و هوشیار باشد و بتواند حق را از باطل تشخیص دهد.

موافق سخنان خرازی در کلیات هستم

حجت الاسلام رسایی ضمن بیان اینکه با کلیاتی که خرازی عنوان کرد موافق هستم و شاید اختلاف نظرها در مصادیق باشد، بیان داشت: کار حزبی چارچوبی را برای انسان تعریف می‌کند که در مقایسه با هدف من در هفته نامه ۹ دی کار حزبی اولویت نداشت و این هفته نامه برای من مهم تر بود زیرا در مجلس، رئیس مجلس برای من تریبون را تعیین می‌کند؛ اما در هفته نامه ۹ دی آنچه را که خودم متوجه می شوم را می نویسم.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه تکلیف یک انسان دینمدار را حزب و گروه تعیین نمی‌کند گفت: در احزاب ساختار هرمی است، مشاهده کردیم که در شورای شهر تهران خانمی که عضو حزب اصلاح طلب بود زمانی که به شورای شهر وارد شد در انتخاب شهردار تهران با نظر حزب متبوع خود موافق نبود، این خانم قالبیاف را انتخاب کرد در صورتی که اصلاح طلبان موافق محسن هاشمی بودند و مشاهده می‌کنید که پس از این انتخاب چه الم شنگه ای در شورای شهر تهران اتفاق افتاد.

وی با یادآوری اینکه بنده در برخی مواقع به برخی وزرای احمدی نژاد رای دادم و در برخی مواقع با وزرای وی مخالفت کردم همان طور که در دوران روحانی نیز همین کار را کردم، تصریح کرد: چارچوب حزبی این گونه نیست بنابراین من جزو هیچ حزبی نیستم یک سال در پایداری بودم و با توجه به اینکه کار جمعی اقتضائاتی داشت درون حزب نماندم.

رسایی افزود: در تعالیم شیعه تاکید شده که انسان باید در چارچوب منافع ملی انقلاب و نظام حرکت کند؛ اما در چارچوب کار حزبی اقدامات بسیار کلی هستند.

وی تاکید کرد: چنانچه این فرهنگ حاکم باشد و هر فردی بر گرایشات حزبی خود در مجلس تاکید کند قطعا مجلس آسیب خواهد دید.

حجت الاسلام رسایی خطاب به خرازی با اشاره به اینکه مواضع شما در مجلس ششم به سابقه عملکرد اصلاح طلبان عملکرد بدی نیست گفت: آنچه را که شما گفتید مبنی بر اینکه تفکر حزبی نباید در مجلس حاکم باشد با عملکرد مجلس ششم هم خوانی ندارد مجلس ششم بر روی شاخه ای قرار گرفت که خودش همان شاخه را برید با این تفاوت که خودشان افتادند نه درخت.

این نماینده مجلس خطاب به خرازی گفت: نظر خودتان را در رابطه با مجلس ششم بیان کنید.

مجلس نهم تمام صلاح کشور را در نوع نگاه حزبی خود خلاصه کرد

در ادامه این مناظره صادق خرازی یادآور شد: نمی‌توان به طور کلی همه چیز را سیاه یا سفید دانست مجلس ششم در کنار نقاط ضعفی که داشت نقاط قوت نیز داشت؛ اما سوال من در مورد مجلس نهم این است که چرا این مجلس تمام صلاح کشور را در نوع نگاه حزبی خود خلاصه کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اینکه در تمام مجالس دنیا احزاب در مجلس شان کرسی دارند، گفت: در دو مجلس گذشته سوال جدی در رابطه با هزینه های برباد رفته ملت نشد و بیش از شش قطعنامه در سایه تسامح این مجلس با دولت به تصویب رسید.

وی افزود: چنانچه مجلسی داشتیم که این مجلس فراکسیون مستقل آرامان گرا و آرمانش مقابله جدی با مخاطرات کشور بود امروز چنین مخاطراتی رخ نمی داد.

خرازی ادامه داد: نتیجه کار این است که از روز اولی که نفت در ایران کشف شد تا روزی که دولت نهم و دهم روی کار آمدند حجم فروش نفت کمتر از ۶۰۰ میلیارد دلار بود در صورتی که این میزان در دولت احمدی نژاد در حدود ۷۰۰ میلیارد دلار به اضافه ذخایر دولت سابق بود و مشخص نشد این هزینه ها کجا رفته اند.

این فعال اصلاح طلب ضمن بیان اینکه کارنامه عملکرد سیاست خارجی در دولت سابق را باید مورد بررسی قرار داد، بیان کرد: چنانچه یک مجلس پاسخگو داشتیم در آن صحبت از سیمان نمی شد!!

خرازی ادامه داد: ما مسئول هستیم. ببینید چه میزان جوان فوج فوج از کشور خارج می‌شوند این نتیجه عملکردی است که مشاهده می کنید نباید این گونه باشد مجلس باید مجلسی باشد که ۱۵۰ سال است مردم آن را فریاد می‌زنند.

در ادامه رسایی تاکید کرد: من باز هم تاکید می کنم با بخش زیادی از سخنان خرازی موافق هستم؛ اما وی جواب سوال مرا نداد بی ارتباط با موضوع حرف می‌زند و از کوچه ای به کوچه ای دیگر می رود؛ اما سوال من را جواب نمی دهد.

این نماینده مجلس یادآور شد: امروز دولتی بر سر کار آمده که شش وزیرش بیش از هزار میلیارد تومان ثروت دارد. امروز برخی با ثروت کلان شان به کشور لطمه می‌زنند چپ و راست هم ندارد و مجلس نهم در راسش کسی بود که روزنامه های شما از وی حمایت می کنند.

در این هنگام خرازی گفت: چون تاریخ مصرفش برای شما تمام شده است.

 کابینه روحانی پیرترین کابینه دولت است

حجت الاسلام رسایی در جواب خرازی گفت: می‌دانید تاریخ مصرف کی تمام می شود زمانی که از وی استفاده کردید و در نهایت وی را پاسکاری می کنید.

وی تصریح کرد: ۳۷ سال است از انقلاب می‌گذرد اما وقتی مردم مشاهده می کنند که فرزندان مسئولان شان چه چپ و چه راست در انگلستان و فرانسه درس می‌خوانند ناامید می‌شوند.

حجت الاسلام رسایی ضمن بیان این مسئله که به خاطر همین مسائل است که جوانان فوج فوج از کشور خارج می‌شوند گفت: در برنامه دید در شب گفتید که در ۲۶ سالگی نماینده ایران در سازمان ملل بودید در حال حاضر در این کشور به یک جوان ۲۶ ساله چه می‌دهند امروز کابینه روحانی پیرترین کابینه دولت است.

حجت الاسلام رسایی گفت: من بارها گفته ام از همان جوانانی که در ستادهای خود استفاده کردید بهره گیرید بهتر از این است که وزرای شما از معاونینی استفاده کنند که از خودشان نیز پیرتر است تا این گونه وزرا خود را جوان نشان دهند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برخی تصور کردند ظریف، انگلیسی می‌داند پس مشکلات کشور را حل خواهد کرد، گفت: تعریف رهبر از برجام این بود برجام متنی پر از ابهام و پیچیده است که نتوانسته تضمین های لازم جهت لغو تحریم ها را بگیرد.

رسایی افزود: ما تیم مذاکره کننده را همانند رهبر تایید می‌کنیم؛ اما رهبری منصف و مطلع است و گفته اند برجام نتوانسته تضمین های لازم را اخذ کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: آقای خرازی شما که می‌گویید من حاضرم برای این که احمدی نژادیسم برنگردد خون بدهم باید بدانید که رهبری در تعریف از آقای ظریف تنها از کلمه تدین استفاده کرده است؛ اما ایشان برای تعریف از احمدی نژاد از ۶۰ صفت بهره برده اند.

هاشمی رفسنجانی شرف داشت به احمدی نژادی که ایران را بدبخت کرد!

در ادامه این نشست خرازی خطاب به رسایی گفت: از رسایی که لباس پیامبر را به تن کرده است خواهش می‌کنم به جنبه های اخلاقی نیز توجه داشته باشد.

وی افزود: تنها بحث ثروت نیست حضرت خدیجه ثروت بسیاری داشت هیچ جای قانون اساسی تعرضی به ثروتمندان نشده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: کار بد این است که وزیری بدون ثروت می آید و بعد با ثروتی هنگفت می‌رود.

رسایی در این هنگام به خرازی آفرین گفت.

وی ادامه داد: هنگامی که لیستی به دست مردم می آید که نشان از این دارد ۲۰۰ نماینده مجلس به رحیمی پول داده اند و هیچ کس پاسخگو نیست مشروعیت این مجلس توسط مردم زیر سوال خواهد رفت.

این فعال اصلاح طلب تاکید کرد: جریان احمدی نژادیسم التقاط و انحراف را توامان با هم در کشور مطرح می‌کرد چنانچه علما اعتراض نمی کردند مشخص نبود چه می‌شد. چنانچه کسی انحراف دارد باید جلوی آن را گرفت، بحث احمدی نژاد نیست.  آقای رسایی بیایید مجلسی بسازیم که پاسدار قانون است.

وی با بیان این پرسش که چرا مجلس در برابر ۱۱ روز خانه نشیین احمدی نژاد سکوت کرد، گفت: روزی آقای زاکانی به من گفت احمدی نژاد از ما نیست و من می‌گویم هشت سال سنگ احمدی نژاد را به سینه زدید حالا می گویید که احمدی نژاد از ما نیست پس مال عمه خانم ماست؟

خرازی با بیان اینکه رسایی منافقانه رفتار نمی‌کند و این مسئله قابل تحسین است، گفت: می‌گویید ظریف تنها ویژگی اش تدین است؛ اما همه می دانند روزی فردی بر سر کار آمد که نتیجه کار وی شش قطعنامه و تحریم های بسیار بود.

این فعال اصلاح طلب تاکید کرد: مقام معظم رهبری فصل الخطاب است چه من اشتباه کنم چه شما و چه گروه من اشتباه کند چه گروه شما؛ اما هر جا که رهبری کسی را تایید کند ما مطیع خواسته ایشان هستیم.

وی تاکید کرد: از روز اول می دانستیم که احمدی نژاد چنانچه بیاید ایران بنگلادش خواهد شد. مطلوب ما همان موقع آیت الله رفسنجانی نبود زیرا وی دو دوره رئیس جمهور کشور بود؛ اما وی شرف داشت به احمدی نژادی که کشور را بدبخت کرد.

در ادامه رسایی خاطرنشان کرد: آقای خرازی نه تنها سوال من را جواب ندادند که سوال مجری را نیز جواب ندادند.

در این حین خرازی گفت: من جواب دادم شاید شما باید عینکی هم به گوش تان بزنید.

به همه حمایت هایی که قبل از خانه نشینی احمدی نژاد از وی کردم افتخار می‌کنم

در ادامه رسایی با بیان اینکه هم کیشان شما از جبهه اصلاحات کاری با شما کردند که شما مجبور به استعفا شدید، گفت: اینکه حضرت خدیجه ثروت حلال داشتند درست است و درست تر اینکه ایشان ثروت خود را در راه اسلام خرج کردند.

این نماینده مجلس یادآور شد: روزی به نعمت زاده وزیر صنعت گفتم که شما هم وزیرید و هم در ۱۶ هیات مدیره حضور دارید و از ابتدای انقلاب تاکنون تصور می‌کنم تنها یک سال سمت نداشته اید که وی این را قبول کرد و پذیرفت ثروت هزار میلیاردی اش از کجاست؟

وی خاطرنشان کرد: برخی از ثروت محصولی در دولت قبل اعتراض داشتند که محصولی به آنان گفت سند ارائه دهید؛ اما هیچ کس سند ارائه نکرد؛ اما نعمت زاده ثروت هزار میلیاردی خود را پذیرفت. اینها شاخص است چپ و راست ندارد هر کس این گونه باشد نادرست است روزی امام فرمودند وای به حال نظامی که مسئولانش ثروتمند باشند هر چند ثروت شان حلال زیرا ثروتمند انقلاب پابرهنگان را نمی‌فهمد.

رسایی با بیان اینکه من از جمله کسانی هستم که هم کتاب هم سایت و هم رسانه دارم گفت: به همه حمایت هایی که قبل از خانه نشینی احمدی نژاد از وی کردم افتخار می‌کنم.

تحصن بزرگترین اشتباه مجلس ششم بود

در ادامه این مناظره خرازی گفت: بزرگترین اشتباه مجلس ششم تحصنش بود این مسئله پذیرفتنی نیست و هر کس که بخواهد این تحصن را بپذیرد و از آن دفاع کند باید پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه نحوه مدیریت مشکلات در کشور مهم است، تصریح کرد: قدر و اجر هر کسی که برای رضای خداوند کار می کند محفوظ است.

این فعال اصلاح طلب ضمن اشاره به اینکه ما با آقای لاریجانی اختلافات مبنایی داریم، گفت: ما معتقدیم همان معیارهایی که زمان حیات امام برای امام قائل بودیم امروز برای مقام معظم رهبری نیز قائل هستیم ولایت فقیه، ولایت فقیه است این بحثی علمی است که از زمان شیخ مفید تا به امروز بوده است.

خرازی تاکید کرد: معتقدیم که رای مردم مهم است نمی‌گوییم رای مردم خس و خاشاک است.

وی خطاب به رسایی با  اشاره به اینکه مراقب باشید مجلسی به وجود آید که این اتفاقات در آن رخ ندهد گفت: ادبیات سیاسی کشور ما دستخوش بدترین رفتارها شده است.

نظارت استصوابی حق شورای نگهبان است

در ادامه رسایی در رابطه با نحوه نظارت شورای نگهبان بیان کرد: در قانون اساسی ما حق نظارت بر انتخابات خبرگان رهبری، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان داده شده است.

این نماینده مجلس افزود: اینکه شورای نگهبان باید براساس قانون عمل کند درست است؛ اما چنانچه بگوییم نظارت استصوابی حق شورای نگهبان نیست نادرست است.

حجت الاسلام رسایی بیان کرد: زمانی که فردی به خواستگاری شما می آید در خانه شما شورای نگهبانی تشکیل و سابقه خواستگار مورد بررسی قرار می گیرد؛ در نظام سیاسی نیز این گونه است شورای نگهبان سوابق افرادی را که می ‌واهند در انتخابات شرکت کنند مورد بررسی قرار می دهد.

نسبت به مکانیسم های شورای نگهبان انتقاد دارم

خرازی در رابطه با عملکرد شورای نگهبان گفت: نسبت به مکانیسم‌هایی که شورای نگهبان بر می‌گزیند انتقاد دارم نه اینکه بخواهم حقی را که قانون به شورا داده است نادیده بگیرم حرف ما این است که کسانی که مسئولیت نظارتی دارند باید در انتخابات بی طرف باشند.

وی ادامه داد: در تمام انتخابات به جز انتخابات ریاست جمهوری اخیر برخی عملکردهای شورای نگهبان قابل خدشه است.

این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه مسیر شورای نگهبان باید بازنگری شود، گفت: در تمام دنیا چنانچه نماینده ای مشکلات اخلاقی فکری مالی و … داشته باشد در حزب متبوعش مورد بررسی قرار می گیرد و این حزب است که کارنامه فرد مورد نظر را بررسی می‌کند.

وی نحوه نظارت شورا را مهم دانست و گفت: شورا نباید در قانون تصرف کند.

در ادامه امین شاهی یکی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد گفت: چنانچه تصور می کند عدالت از طریق حکومت انسان بر انسان محقق می‌شود اشتباه است تنها معصوم می‌تواند عدالت را محقق کند.

وی بیان کرد: همیشه انتخابات بین بد و بدتر بوده است در دوران خاتمی دلار ۹۰۴ تومان و نان ۵۰تومان بوده است؛ اما در دوره احمدی نژاد بنزین ۷۰۰ تومان و سکه یک میلیون و ۲۰۰ تومان اینها نتایج کارهایی بوده که احمدی نژاد انجام داده است.

این دانشجو خطاب به رسایی گفت: انتقاد خوب است؛ اما دغدغه مردم این است که شما بررسی کنید مردم چگونه هزینه های درمان را می پردازند و سهامداران پدیده چه شده اند.

رسایی در پاسخ به این دانشجو گفت: اینکه بگوییم عدالت از طریق حکومت انسان بر انسان محقق نمی‌شود و تنها معصوم می تواند عدالت را بیاورد نادرست است زیرا معصوم نیز خود یک انسان است. نکته درست در این جمله این است که ما باید منتظر عدالت معصوم باشیم.

وی ضمن بیان اینکه جهت در انقلاب اسلامی درست بوده، گفت: در زمان رئیس دولت اصلاحات من طلبه ای عادی در صف نانوایی بودم یک روز پیرمردی به من گفت زمانی نان پنج تومان بود و حالا امروز ۵۰تومان شده، من در جواب گفتم در دوران پدر شما نان ۵ زار بوده است و در زمان پدر پدر پدر شما نان ۵ شاهی بوده است. مراد من از این سخنان این بود که بیان این سخنان شاخص نیست.

در ادامه صالح مدرس زاده یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: این جا دانشگاه و یک نهاد فرهنگی مملکت است دو نفری که به عنوان مناظره کننده مهمان ما هستند را نباید مسخره کنیم.

وی ادامه داد: آقای خرازی ضمن تشکر از اظهارات شما متاسفانه شما از شیوه احمدی نژاد در پاسخ دادن استفاده می‌کنید و سوال را با سوال جواب می‌دهید همچنین در خصوص مجلس ششم پاسخگو نبودید.

چنانچه دانشگاه از نشاط سیاسی برخوردار نباشد حیات نخواهد داشت

در ادامه خرازی خاطرنشان کرد: دانشگاه محیط علم و اندیشه است؛اما چنانچه در آن نشاط سیاسی نباشد حیات نخواهد داشت.

وی گفت: مجلس ششم در کنار نکات مثبتی که داشت نکات منفی نیز داشت. من با تحصن در مجلس ششم مخالف بودم نه تنها من که کروبی و رئیس دولت اصلاحات نیز مخالف بود.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه من خدمات احمدی نژاد را نفی نمی‌کنم، تصریح کرد: احمدی نژاد یک بسته مورد بررسی است و نیازمند این هستیم که وی را بررسی کنیم.

وی گفت: من با تفکر احمدی نژادیسم که تفکری است که در آن آمار غلط و همه چیز را به بازی گرفتن وجود دارد مشکل دارم این تفکر در قرن ۲۱ جایگاهی ندارد.

خرازی تاکید کرد: من معتقدم رئیس دولت اصلاحات مشکلی نداشته و بر قلب ها حاکم است در این حین رسایی گفت: البته بر قلب آمریکایی ها این فرد حاکم است و واقعا باید به عملکرد رئیس دولت اصلاحات هو کرد. رهبر انقلاب وی را باقی بر فتنه دانستند.

در این هنگام سخنان وی با کف و سوت دانشجویان همراه شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *