پای درد و دل‌ دانشجویان جهادگر

امین خودی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد نیشابور گفت: امسال در دو بازه زمانی اردوهای جهادی را با حضور ۴۰۰ دانشجو در روستاهای شهرستان نیشابور برگزار کردیم.

وی با اشاره به این‌که ۵۰ درصد از این دانشجویان از دانشگاه‌های خراسان رضوی بودند، تصریح کرد: خوشبختانه گروه‌های جهادی نیشابور دو سال پیاپی به عنوان بزرگترین اردوی جهادی شرق کشور شناخته شده است که این امر افتخاری برای ماست.

این فعال دانشجویی در ادامه به مسئله حمایت اشاره و تاکید کرد: چنانچه مسئولان استانی از برگزاری این اردوها حمایت کنند بخش اعظمی از مشکلات بر سر راه جهادگران حل خواهد شد.

مسئول قرارگاه خدمت رسانی شهید شوشتری بسیج دانشجویی نیشابور خطاب به استاندار خراسان رضوی افزود: متاسفانه استاندار که باید برای ساماندهی ادارت و سازمان‌های دخیل در امر اردوهای جهادی تلاش کند در این مسئله کوتاهی می‌کند و تا کنون ستادی در استانداری در این رابطه تشکیل نشده است.

خودی با بیان این نکته که ۷۰درصد مشکلات مربوط با سازمان‌ها و ادارات می‌باشد، گفت: چرا ۱۸ دستگاه دولتی که باید همراه ما باشند جلو نمی‌آیند؟ چرا مباحثی که در جلسات شورای دانشجویی مطرح و مصوبات به تایید فرمانداران شهرستان‌ها می‌رسد اجرایی نمی‌شود؟.

وی تاکید کرد: متاسفانه دستگاه‌ها و ارگان‌های فرهنگی و آموزشی که وظیفه پیگیری بحث فرهنگ و آموزش در استان را دارند، پای کار نمی‌آیند که همین امر مشکلات فراوانی را برای ما به وجود آورده است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد نیشابور گفت: مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند که مسئولان وزارت علوم به جای این‌که به دنبال برگزاری اردوهای اروپایی باشند، اقدام به مشارکت و برگزاری اردوهای جهادی کنند.

خودی خطاب به مسئولان تاکید کرد: به جای این‌که پای کولر بنشینید، برخیزید و به مناطق محروم سری بزنید.

در ادامه میثم میری، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کاشمر با بیان این موضوع که در اردوهای جهادی سال جاری در شهرستان کاشمر ۷۲ دانشجو شرکت کردند، گفت: از این تعداد ۴۰ نفر را برادران و ۳۲ نفر را خواهران تشکیل می‌دادند که در یک بازه ۱۲ روزه از دهم تا بیست و دوم شهریور ماه به مناطق محروم اعزام شدند.

وی با اشاره به این‌که دانشجویان در عرصه‌های آموزشی، فرهنگی، عمرانی، اقتصاد مقاومتی و بهداشت و درمان در دو روستای غُثون و کَوَندَر خدمت رسانی کردند، تصریح کرد: نوسازی مدارس و مساجد، زیباسازی محیط روستایی، آموزش امداد و نجات، غربالگری و تست قند خون و فشار خون و برگزاری دوره‌های آموزشی اقتصاد مقاوتی از جمله اقداماتی است که در طول برگزاری اردو انجام داده‌ایم.

این فعال دانشجویی ضمن درخواست از مسئولان استانی جهت حضور در این اردوها، خاطرنشان کرد: یکی از مطالبات ما این است که مسئولان استانی همتی کنند و سری به این اردوها بزنند تا نیروی جهادگر بداند اقدامی را که انجام می‌دهد توسط مسئولان دیده می‌شود و همچنین مسئولان نیز از نزدیک مشکلات روستاها را مشاهده کنند.

میری در ادامه با گلایه از استاندار به دلیل عدم حضور در این اردوها، گفت: متاسفانه استاندار خراسان رضوی حتی یک بار هم در این مناطق حضور نیافته است.

مسئول قرارگاه خدمت رسانی سردار شهید طاهری بسیج دانشجویی کاشمر ضمن اشاره به این نکته که برگزاری این اردوها بر روستاها تاثیرات بسیار زیادی گذاشته است، گفت: علی‌رغم این‌که اردوهای جهادی تاثیرات بسیاری هم برای دانشجویان جهادگر و هم برای روستاییان دارد؛ اما مسئولان هیچ امکاناتی را در اختیار ما نمی‌گذارند.

محمود سَخدَری، سخنگوی قرارگاه خدمت رسانی امام هادی بسیج دانشجویی مشهد در بخش دیگری از این نشست با تاکید بر این‌که مسئولان دغدغه حاشیه شهر را ندارند، خاطرنشان کرد: مسئولان استان تنها به فکر پر کردن گزارش کار هستند و به مشکلاتی که در حاشیه شهر مشهد وجود دارد توجهی ندارند.

این فعال دانشجویی با یادآوری این مطلب که در منطقه روداب سبزوار حدود ۳۰ تا ۴۰ روستا در حال از بین رفتن است، گفت: برخی روستاها به علت مشکلات آب از بین رفتند که ما سعی کردیم در این حوزه وارد شویم که خوشبختانه نتایج خوبی را تا کنون مشاهده کرده‌ایم.

سخدری بر بحران‌های فرهنگی و آموزشی در حاشیه شهر تاکید کرد و افزود: یکی دیگر از گام‌هایی که جهت جلوگیری از افزایش حاشیه نشینی و از بین رفتن روستاها برداشتیم توجه به ساخت مسکن در مناطق روستایی با توجه به اقتصاد مقاومتی است.

سخنگوی قرارگاه خدمت رسانی امام هادی بسیج دانشجویی مشهد ادامه داد: برای این کار بر روی پروژه «سازه ابر خشت» کار کردیم به این صورت که خانه‌های ۱۳۰  متری را با هزینه ۱۰ میلیون تومان بدون استفاده از آجر و با مقاومت بسیار را در دستور کار خود قرار دادیم.

وی با بیان این‌که این سازه، ظاهری زیبا دارد و در آن سیستم سرمایش و گرمایش مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: علت توجه به این پروژه این بود که مردم روستا پول کافی برای ساخت و یا بازسازی منازل خود را ندارند؛ بنابراین بر آن شدیم تا با پیگیری این پروژه، بخشی از مشکلات آنان را مرتفع کنیم.

سخنگوی قرارگاه خدمت رسانی امام هادی بسیج دانشجویی مشهد ضمن تاکید بر همکاری متقابل جهادگران و مسئولان استانی، بیان داشت: چنانچه قرار است شاهد اتفاقات بزرگ باشیم باید این دو با هم همگام شوند و تا همگام نشوند مشکلات همچنان وجود خواهد داشت.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: البته این عدم همکاری به ضرر دانشجویان جهادگر نیست؛ زیرا ما کار خود را می‌کنیم و به رشد معنوی می‌رسیم، بنابراین عدم این همکاری از جانب مسئولان تنها به خود آنان ضربه می‌زند.

سخدری خاطرنشان کرد: روحیه کار جهادی باید در ادارات ما رسوخ کند و تا زمانی که مسئولان روحیه جهادی نداشته باشند نخواهند توانست جهادی خدمت کنند.

فخری ادامه داد: همچنین در برخی روستاها مشاهده می‌شود که دختران و پسران دوره راهنمایی کنار یکدیگر می‌نشینند و تحصیل می‌کنند که این مسئله جای تعجب دارد که چگونه است که آموزش و پرورش به این مسئله رسیدگی نمی‌کند؟.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: امروز فضای مجازی جلوتر از ما وارد روستاها می‌شود که این مسئله در کنار تحصیل دختران و پسران راهنمایی منجر به ایجاد مخاطراتی خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به این‌که مسئولان به سخنان ما توجه ندارند، گفت: نه تنها مسئولان شهری که برخی مسئولان دانشگاه نیز به ما کمکی نمی‌کنند و در مقابل اعتراضات ما می‌گویند این اقدامات برون دانشگاهی است و به دانشگاه مربوط نمی‌شود!.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *